Coraz to więcej pań, które rodziły własne dzieci sposobami natury przyznaje, że ma istotne trudności z mięśniami dna miednicy. W głównej mierze, są to komplikacje z nietrzymaniem moczu oraz ból w dole brzucha, jaki wynika z tego, że co poniektóre organy zmieniły nieco swoje miejsce po porodzie.
Elektroda doodbytnicza
Do niedawna był to temat tabu oraz mało która z dam decydowała się mówić o swoich komplikacjach po porodzie. Niejednokrotnie wydawało im się, że jest to kłopot natury intymnej oraz nie chciały rozmawiać nawet ze swoim lekarzem. Obecnie jednakże lekarze ginekolodzy sami zawiadamiają o takiej dyspozycji przyszłe matki. Poza tym, też w trakcie zajęć w szkole rodzenia można dowiedzieć się wiele o tym, jakie mogą pojawić się efekty porodu.
Problemami z mięśniami dna miednicy pojawiają się też u kobiet, jakie rodziły poprzez zabieg cesarskiego cięcia. Zazwyczaj u nich pojawia się później ból w dole brzucha i trudności ze współżyciem. Bez wątpienia, nie musi być to normą oraz co poniektóre mamy nie skarżą się na tego typu przypadłości, jednakże rozległy odsetek pacjentek zgłasza się po porodzie z takim problemem.
Najlepszym krokiem jest fizjoterapia urologiczna, którą wolno podjąć wybitnie ekspresowo po porodzie. Im szybciej jest taka możliwość, tym prawidłowiej, bo ćwiczenia dają wówczas poprawniejsze rezultaty. W trakcie fizjoterapii, wykonuje się różnorodnego rodzaju ćwiczenia, które mają wzmacniać mięśnie i sprawiać, że będą się one w dobry sposób kurczyły. Poza tym, niezmiernie ważną kwestią są również treningi oddechowe, jakie trzeba następnie jak zazwyczaj powtarzać. Dodatkowo, pacjentki uczą się także, jak wygląda prawidłowa pozycja ciała, która powinna pojawić się w trakcie czynności fizjologicznych.
Taka fizjoterapia po porodzie zalecana jest w głównej mierze kobietom, które miały więcej porodów. Mogą niemniej jednak z niej korzystać również panie, jakie rodziły dzieci po raz pierwszy, jeżeli tylko pojawiają się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości. Niektórzy lekarze twierdzą, że taka fizjoterapia ma być obowiązkowa po porodzie, tak jak w wypadku co niektórych zabiegów chirurgicznych podbrzusza. Niesłychanie ekspresowo pozwala ona wrócić do normy i czuć się przyzwoicie. Wiele pacjentek deklaruje, że to naturalnie dzięki takim treningom są w ostateczności w stanie wyprostować się oraz wykonywać cięższe czynności, jakie do tej pory wywoływały u nich nietrzymanie moczu lub dokuczliwości bólowe. Doktor może na fizjoterapię wypisać skierowanie. Istnieje także możliwość skierowania z takich zajęć i treningów odpłatnie, w ramach osobistej opieki zdrowotnej.